PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Rama për CRI Shqip: "Firmosëm Memorandumin e Mirëkuptimit për Korridorin e Kaltër"
2015-11-26 19:37:38 CRI Komenti juaj Printoni

Shqipëria dhe Mali i Zi fimosën një 'Memorandum Mirëkuptimi' për të ndërtuar Korridorin e Kaltër. Lajmin e dha vetë kryeministri Edi Rama, gjatë një interviste ekskluzive për CRI Shqip.

 "Kemi besim se do të finalizojmë studimin e fizibilitetitit dhe financimin e projekteve të infrastrukturës dhe të katër akseve të rëndësishme rrugore në Shqipëri," tha Rama.

 Për kryeministrin shqiptar mekanizmi i bashkëpunimit '16+1', midis Kinës dhe vendeve të Europës Qendrore e Lindore është duke funksionuar dhe pas katër viteve po marrin jetë projekte me rëndësi strategjike. 

"Po të shikojmë ecurinë e këtyre katër viteve, ka filluar të konkretizohen projekte me rëndësi strategjike brenda këtij mekanizmi," tha Rama për CRI Shqip.

Më herët të enjeten, kryeministri shqiptar u prit në një takim në Pallatin e Madh e Popullit nga homologu kinez Li Keqiang. (Leftion Peristeri)

 

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China