PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Suzhou, nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e hekurudhës Hungari-Serbi  
2015-11-25 10:07:31 CRI Komenti juaj Printoni

U nënshkrua të martën pasdite në Suzhou marrëveshja për ndërtimin e hekurudhës Hungari-Serbi, në prani të kryeministrit kinez Li Keqiang, si dhe kryeministrit hungarez Viktor Orbán dhe atij serb Aleksandar Vučić.

Si një ndër projektet më të rëndësishëm në kuadër të bashkëpunimit Kinë-EQL, ndërtimi i hekurudhës u propozua për herë të parë në vitin 2013 nga kryeministrat e të tre vendeve. Pritet që kjo vepër infrastrukturore të thellojë nivelin e bashkëpunimit midis Kinës dhe vendeve të Europës Qendrore-Lindore.

85% e ndërtimit të hekurudhës Hungari-Serbi do të realizohet me investime kineze dhe mësohet se linja e re hekurudhore moderne do të shkurtojë deri në 2 orë e gjysmë distancën midis Hungarisë dhe Serbisë.(Zhan Dian/Eda)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China