PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Li Keqiang takohet me udhëheqësit e vendeve EQL
2015-11-24 17:09:37 CRI Komenti juaj Printoni

Kryeministri kinez Li Keqiang u takua të martën në Suzhou me udhëheqësit e 16 vendeve të Europës Qendrore e Lindore.

Gjatë takimit, Li shpresoi në nxitjen e bashkëpunimit mes Kinës dhe vendeve EQL, përfshi portet në Detin Baltik, Adriatik dhe Detin e Zi.

Në takim, Kina dhe Polonia u zotuan për çimentimin e marrëdhënieve ekonomiko-tregtare dhe në shtimin e bashkëpunimit në sektorin e infrastrukturës.

Kina dhe Estonia u zotuan për thellim të bashkëpunimit në fushat e infrastrukturës, teknologjisë së informacionit dhe turizmit.

Ndërsa për bashkëpunimin Kinë-Slloveni fokusi do të jetë tek zona tregtare, logjistika dhe pajisjet prodhuese. (Albana)

 

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China