PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Suzhou, fillon takimi i udhëheqësve Kinë-Europa Qendrore e Lindore
2015-11-24 10:47:58 CRI Komenti juaj Printoni


Takimi i mëparëshëm

Takimi dyditor i krerëve të qeverive të Kinës dhe vendeve të Europës Qendrore e Lindore filloi sot në qytetin Suzhou të Kinës Lindore.

Kryeministri kinez Li Keqiang dhe udhëheqësit e 16 vendeve të Europës Qendrore e Lindore, duke përfshirë kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, do të zhvillojnë bisedime mbi bashkëpunimin dypalësh.

Në këtë takim do t'i kushtohet rëndësi forcimit të lidhjes miqësore me përfitime të ndërsjella, tregtisë dhe investimeve, bashkëpunimit në fushën e financës, kontrollit të cilësisë së produkteve bujqësore, shkëmbimeve kulturore etj.

Pas takimit, pritet të publikohet "Programi afatmesëm i bashkëpunimit 16+1" dhe "Programi i Suzhou-t". (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China