PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Bashkëpunimi Kinë-vendet EQL fiton impuls të ri
2015-11-24 19:04:19 CRI Komenti juaj Printoni

 

Forumi i 5-të Ekonomiko-tregtar që po mbahet në Suzhou të Kinës synon shtimin e bashkëpunimit dhe lidhjeve mes Kinës dhe 16 vendeve të Europës Qendrore e Lindore.

Në ceremoninë e hapjes së Forumit, kryeministri kinez Li Keqiang propozoi krijimin e fondit financiar shumëpalësh për financimin e projekteve të rëndësishme në Europën Qendrore e Lindore, pjesë e nismës së bashkëpunimit "16+1".

Ai tha gjithashtu se ndërtimi i hekurudhës me shpejtësi të lartë që lidh Beogradin dhe Budapestin do të nisë në fund të këtij viti.

Ndërtimi i hekurudhës që do të shkurtojë në gjysmë kohën e udhëtimit mes dy kryeqyteteve, do të përfundojë brenda 2 vitesh.

Li Keqiang zhvilloi përpara forumit një takim me homologun e tij slloven Miro Cerar. Kryeministri kinez tha se Kina është e interesuar në rinovimin e projektit të Portit slloven Koper. (Albana)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China