PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
APEC, të realizohet rritje gjithëpërfshirëse
2015-11-20 09:08:03 CRI Komenti juaj Printoni

Takimi i CEO-ve të Bashkëpunimit Ekonomik të Azi-Paqësorit përfundoi punimet në Manila të Filipineve me një deklaratë të përbashkët, ku shprehet angazhimi i vendeve pjesmarrëse për ndërtimin e një ekonomie gjithëpërfshirëse, bazuar në reforma strukturore ambicioze.

Presidenti i Filipineve Benigno Aquino III tha se deklarata e përbashkët shërben dhe si udhëzues për zhvillimin e sektorit të shërbimeve, në rajonin e Azi-Paqësorit.

"Sektori i shërbimeve po bëhet një faktor i rëndësishëm ekonomik, pasi zë afërsisht 2/3 e GDP-së në vendet e APEC-ut. Duhet të punojmë për ta bërë këtë sektor sa më konkurrues. Ky takim do të na drejtojë në arritjen e objektivave për zhvillimin prioritar të këtij sektori, në dekadën e ardhshme."

Udhëheqësit e pranishëm në takim rikonfirmuan angazhimin e tyre për miratimin e Zonës së Tregtisë së Lirë të Rajonit të Azi-Paqësorit. (Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China