PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Përmirësohet sistemi ekologjik në Rrafshnaltën e Tibetit
2015-11-18 14:11:07 CRI Komenti juaj Printoni

Në një raport të botuar të mërkurën nga Instituti Studimor për Rrafshnaltën e Tibetit pranë Akademisë së Shkencave të Kinës theksohet se sistemi ekonomik i kësaj rrafshnalte ka shënuar përmirësim të ndjeshëm. Dune iu referuar 6 aspekteve të klimës, si burimet ujore,sistemit ekologjik, mbrojtjes së mjedisit dhe ndikimit të njeriut në të si dhe 26 treguesve si temperatura, reshjet, akullnajat, liqenet raporti ka arritur në përfundimin se sistemi ekologjik i këtij rajoni është përmirësuar. Raporti thekson shqetësimin se në vitet 90-të të shekullit të kaluar akullnajat në Rrafshnaltën e Tibetit kanë nisur të shkrihen për shkak të ngritjes së temperaturave.

Raporti propozon mbrojtjen e mjedisit nëpërmjet ekonomisë së gjelbër dhe për këtë thekson nevojën e mbështetjes së qeverisë. Në raport përmendet si shembull për sistemin ekonologjik zona Qiangtang.

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China