PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Pjesmarrje e gjerë kineze në Samitin e CEO-ve të APEC-ut
2015-11-16 10:23:41 CRI Komenti juaj Printoni

Kryesuesi i rradhës i Samitit të CEO-ve të APEC-ut, Tony Tan Caktiong vlerësoi pjesmarrjen e gjerë kineze prej 200 përfaqësuesve të sipërmarrjes publike dhe private në takimin që zhvillohet më 16 dhe 17 nëntor, në kryeqytetin filipinas Manila.

Sipas Tony Tan Caktiong kjo pjesmarrje pasqyron rolin kyç të Kinës në ekonominë globale.

"Mendoj se Kina ka ndikim të gjerë. Ndaj është e nevojshme të jetë pjesmarrëse aktive. Jemi të lumtur që në përbërje të delegacionit kinez përveç përfaqësuesve të sipërmarrjes publike ka dhe përfaqësues të biznesit privat. Pjesmarrja e drejtorëve ekzekutivë është një shenjë e mirë. "

Tan shtoi se fjala e presidentit Xi Jinping do të jetë një nga pikat kryesore të axhendës së Samitit.(Raela)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China