PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Ministri i jashtëm kinez: të bashkuar kundër terrorizmit
2015-11-16 10:20:43 CRI Komenti juaj Printoni

Ministri i jashtëm kinez Wang Yi i bëri thirrje të dielën komunitetit ndërkombëtar për krijimin e një fronti të bashkuar kundër terrorizmit, pas sulmeve të Parisit, ku humbën jetën së paku 132 vetë dhe u plagosën 349 të tjerë.

Kina dënon ashpër sulmet terroriste që tronditën Parisin të premten në darkë dhe mbështet Francën në ruajtjen e sigurisë kombëtare dhe të stabilitetit, duke shprehur vendosmërinë në goditjen eakteve terroriste, u shpreh Wang Yi në një drekë pune të ministrave të jashtëm, pjesmarrës në Samitin e G20-ës ,në Antalia të Turqisë.

"Kina beson se duhet luftuar terrorizmi me forca të përbashkëta, duke kërkuar rrënjët e tij. Në këtë luftë nuk mund të ketë standarde të dyfishta," vuri në dukje Wang.(Raela)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China