PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Xi Jinping merr pjesë në takimin jozyrtar të udhëheqësve të BRICS-it
2015-11-16 10:11:24 CRI Komenti juaj Printoni

Rritja ekonomike është ngadalësuar dhe zhvillimi po futet në fazën e rregullimit, deklaroi presidenti kinez Xi Jinping gjatë takimit jozyrtar të udhëheqësve të BRICS-it që u zhvillua në Antalya të Turqisë.

"Ne duhet t'i përqendrojmë forcat dhe të bashkëpunojmë për të kapërcyer vështirësitë dhe arrijmë suksese," nënvizoi Xi në fjalimin e tij me titull: "Krijojnë shanse, përballojmë sfida."

Në takim, udhëheqësit e BRICS-it dënuan ashpër sulmet terroriste në Paris dhe ritheksuan nevojën për të forcuar bashkëpunimin ndërkombëtar për të goditur terrorizmin. Ata theksuan nevojën për të forcuar marrëdhëniet e partneritetit strategjik midis BRICS-it dhe vazhdimin e bisedimeve mbi axhendën e G20-ës për mbrojtjen e interesave të tregjeve në zhvillim dhe ndërtimit të një ekonomie ndërkombëtare harmonike.

Ata bënë thirrje gjithashtu për ratifikimin e reformës së Fondit Monetar Ndërkombëtar të miratuar në vitin 2010 dhe nxitjen e planit për zhvillimin e vazhdueshëm deri në vitin 2030.

Udhëheqësit e katër vendeve të tjera të BRICS-it shprehën ndërkohë mbështetjen që Kina të marrë presidencën e radhës së G20-ës në vitin 2016. (Zhan Dian/Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China