PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
OSBE-ja: "Ukraina i përmbushi përgjithësisht standardet demokratike"
2015-10-27 09:55:30 CRI Komenti juaj Printoni

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë (OSCE) tha të hënën se zgjedhjet vendore të Ukrainës i përmbushën përgjithësisht standardet demokratike, por sërish mbetet vend për përmirësim.

"Fushata përgjithësisht e respektoi procesin demokratik," tha Tana de Zulueta, kreu i misionit vëzhgues të OSCE-së gjatë një konference për mediat.

Duke nënvizuar se procesi i votimit dhe i numërimit ishin transparent dhe të mirëorganizuar, de Zulueta tha se procesi zgjedhor në Ukrainë ka sërish vend për përmirësim.

Për të shtuar besimin e publikut tek procesi zgjedhor qeveria duhet të përmirësojë kuadrin ligjor për të përmirësuar shtypjen dhe shpërndarjen e fletëve të votimit dhe për garantimin e të drejtës së votimit për njerëzit e shpërngulur. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China