PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Mbahen zgjedhjet lokale në Ukrainë
2015-10-26 09:45:15 CRI Komenti juaj Printoni

Miliona ukrainas iu drejtuan të dielën kutive të votimit për zgjedhjet lokale në vend.

Prej orës 8:00 deri në 20:00, qëndruan të hapura mbi 33 mijë qendra votimi. Në rajonet e Donetsk-ut dhe Lugansk-ut nuk u zhvilluan votimet për shkak të kryengritësve, të cilët kërkojnë pavarësi.

Këto janë zgjedhjet e gjashta lokale të mbajtura në Ukrainë që nga pavarësia e saj në vitin 1991. Këtë vit marrin pjesë 142 parti politike dhe 209,913 kandidatë duke shënuar një numër rekord. Rezultatet përfundimtare të votimeve priten të dalin brenda një jave. (Raela)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China