PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Greqia arrin marrëveshjen me kreditorët e huaj
2015-08-11 20:05:37 CRI Komenti juaj Printoni
Greqia ka arritur marrëveshjen e shumëpritur me huadhënësit ndërkombëtarë.

Objektivat që janë vendosur në bazë të marrëveshjes parashikojnë tepricë primare për vitin 2015 në -0.25 përqind të Prodhimit të Brendshëm Bruto, +0.5 përqind për vitin 2016,+1.75 përqind për vitin 2017.

Reformat përfshijnë rritjen e taksës së tonazhit të anijeve, heqjen e privilegjeve të fermerëve për naftë me çmim të ulët, ristrukturim i administratës publike, shkurtim gradual i pensioneve të parakohshme, reforma në tregun e energjisë etj.

Qeveria greke dhe kuarteti i huadhënësve (Fondi Monetar Ndërkombëtar, Komisioni Europian, Banka Qendrore Europiane dhe Mekanizmi për Stabilitet Europian arritën marrëveshjen pas 22 orë bisedimesh në Athinë. (Albana)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China