PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Greqi, 813 milionë euro nga shitja e bonove të thesarit
2015-08-06 10:22:09 CRI Komenti juaj Printoni

Greqia mblodhi 1.3 miliardë dollarë nga shitja e bonove të thesarit me afat maturimi 6-mujor dhe interes të pandryshuar prej rreth 2.9 për qind.

Data përfundimtare e blerjes së bonove të thesarit është nesër.

E përjashtuar nga tregjet ndërkombëtare që prej vitit 2010, Greqia zhvillon një program shitjeje mujore të bonove të thesarit, si i vetmi burim që plotëson nevojat financiare.

Qeveria greke po vazhdon bisedimet me kreditorët e saj në lidhje me sigurimin e një kredie të re shumëmiliardëshe euro për të shmangur kolapsin financiar.

Athina shpreson të nënshkruajë marrëveshjen para 20 gushtit, ditë kur dhe duhet të shlyejë një këst të ri kredie ndaj Bankës Qendrore Europiane. (Raela)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China