PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Greqi, bisedimet për raundin e tretë të ndihmës
2015-08-01 09:53:03 xinhua Komenti juaj Printoni

Qeveria greke konfirmoi të premten se ka nisur bisedimet me kreditorët ndërkombëtarë për përmbajtjen e marrëveshjes së ndihmës së raundit të tretë me një vlerë prej 86 miliardë euro.

Sipas deklaratës, ministri i Financave Euclid Tsakalotos u takua me kryenegociatorët e katër huadhënësve që përkatësisht janë Komisioni Europian, Banka Qendrore Europiane, FMN dhe Mekanizmi i Stabilitetit Europian. Në takimin e së premtes u diskutua mbi financimin e bankave greke dhe sistemimin e politikave financiare të këtij vendi.

Greqia dëshiron të nënshkruajë marrëveshjen e ndihmës së raundit të tretë para 20 gushtit për të shlyer në kohë kreditë e Bankës Qendrore Europiane. Por, analistët vunë në dukje se divergjencat e mëdha midis pjesëmarrësve të bisedimeve mund të ndikojë negativisht në nënshkrimin në kohë të marrëveshjejes. Ndaj pritet që para marrëveshjes Greqisë ti jepet një kredi kalimtare. (Zhang Yan)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China