PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Samit i Eurozonës pas referendumit grek
2015-07-06 10:19:53 CRI Komenti juaj Printoni

Mbrëmjen e 5 korrikut të tre institucionet e BE-së kanë reaguar përmes deklaratave për shtyp, lidhur me rezultatin e referendumit grek. Presidenti i Këshillit të Europës dhe i Eurozënës, Donald Tusk njoftoi se pasditen e 7 korrikut do të zhvillohet samiti i Eurozonës lidhur me gjendjen e Greqisë pas referendumit.

Nga ana e tij Komisioni Europian përmes një deklarate thekson se respekton rezultatin e referendumit grek, duke shtuar se kreu i këtij institucioni Jean Claude Juncker do të takohet pasditen e së hënës me liderët e 18 vendeve anëtare të Eurozonës dhe liderë të institucioneve të BE-së për të diskutuar rreth çeshtjes greke.

Mbrëmjen e së dielës, presidenti i Parlamentit Europian Martin Shulz përmes një video-deklarate tha se respekton rezultatin e referendumit grek, por e cilësoi këtë ditë si të vështirë për Greqinë.

Pas votës "Jo" të referendumit, Europa pret negociatat e reja me qeverinë greke. (Vera)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China