PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Testet e njohurive të përgjithshme në Gaokao fokusohen tek aktualiteti
2015-06-08 20:50:17 CRI Komenti juaj Printoni
Sot është dita e dytë e Gaokao-s, provimit shtetëror për pranimin në shkollat e larta në Kinë. Në mëngjes, zhvillohen dy provime, testi i njohurive të përgjithshme në art dhe testi i njohurive të përgjithshme në shkencë.

Shumë tema si nisma e Rrugës së Mëndafshit dhe arritjet e hapësirës ajrore janë të përfshira në provim.

Gjenden gjithashtu edhe disa pyetje të tjera përfshi: "cilat janë disa nga avantazhet që do të ketë Pekini nëse organizon Lojërat Olimpike Dimërore" dhe "Interneti". Pyetjet në test janë shndërruar në pyetje më praktike.

Ndërsa pyetjet lidhur me internetin u kërkojnë studentëve të ardhshëm të analizojnë nga një këndvështrim filozofik nëse interneti ka ndryshuar ose jo përparimin njerëzor.

Specialistët e një qendre studimore thanë se niveli i vështirësisë së testit është ruajtur, por pyetjet janë më krijuese. (AlBaNa)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China