PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Ningbo, Panairi i parë tregtar Kinë-EQL
2015-06-08 10:13:50 CRI Komenti juaj Printoni

Nga 8-12 qershor zhvillohet në qytetin Ningbo edicioni i parë i Panairit të Investimeve dhe Tregtisë Kinë-Europë Qendrore dhe Lindore. Më shumë se 200 kompani nga 16 vende të këtij rajoni marin pjesë në panair, ku do të jenë të pranishëm dhe zyrtarë të lartë të këtyre vendeve si dhe përfaqësues të ambasadave të tyre. Pritet që gjatë panairit të nënshkruhen 131 marrëveshje bashkëpunimi.

Europa Qendrore-Lindore,e përbërë nga 16 vende është pjesë e rëndësishme e nismës kineze "Një brez, një rrugë", ndërsa tema e panairit të sivjetshëm është "Forcimi i bashkëpunimit, krijimi i "Një brez, një rrugë" Kinë-EQL" dhe në kuadër të tij do të do të zhvillohen veprimtari tregtare, ekspozita, forume, por dhe shkëmbime kulturore dhe njerëzore midis vendeve pjesmarrëse.

Sipas statistikave të doganave të Kinës, vëllimi tregtar dypalësh midis Kinës dhe vendeve të EQL-s u rrit nga 52.1 miliardë dollarë në vitin 2012, deri 60.2 miliardë dollarë në vitin 2014.

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China