PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Gjykata mbështet programin e blerjes së bonove të BQE-së
2015-01-15 09:39:23 CRI Komenti juaj Printoni

Banka Qendrore Europiane mori mbështetjen vendimtare për programin e saj të planifikuar të blerjes së obligacioneve nga një këshilltar i lartë ligjor i BE-së.

Pedro Cruz Villalon, avokati i përgjithshëm i Gjykatës Europiane të Drejtësisë, thotë se plani i bankës i vitit 2012 për të blerë bono qeveritare të vendeve në krizë ishte e ligjshëm në parim.

Yves Mersch, anëtar i bordit ekzekutiv i BQE-së, e mirëpriti vendimin.

"Mendimi, para së gjithash, thekson në mënyrë të qartë se Banka Qendrore Europiane është e vetmja që ka përgjegjësinë për konceptimin, përcaktimin dhe zbatimin e politikës monetare. Ai gjithashtu thotë, se banka ka vepruar në përputhje me jurisprudencën e kaluar. "

Programi i blerjes së obligacioneve, që zakonisht shihet si paraardhësi i masës së lehtësimit sasior, nuk është vënë kurrë në përdorim, por ka ndihmuar për rikthimin e besimit në tregjet e eurozonës.

Opinioni i gjykatës është jo-detyrues, por ka shtuar mundësitë për më shumë stimul në eurozonë.

Ai vjen përpara takimit të ardhshëm për politikat e BQE-së më 22 janar, kur investitorët presin që banka të shpallë një program të lehtësimit sasior në shkallë të gjerë në përpjekje për të rritur ekonominë në vështirësi të rajonit. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China