PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
BE-ja: Greqia nuk do të tërhiqet nga Eurozona
2015-01-07 10:58:00 CRI Komenti juaj Printoni

Komisioni dhe Parlamenti Europian bënë të ditur të martën se çështja e Greqisë mund të zgjidhet brenda Eurozonës, pasi Greqia nuk mund të dalë nga blloku.

Eurokomisionieri për Çështjet Ekonomike Jyrki Katainen tha po atë ditë se BE-ja do ta nxisë Greqinë në përfundimin e procesit të reformës, dhe të krijojë kushte për të stimulimin e rritjes ekonomike.

Përfaqësuesi i Aleancës së Liberalëve dhe Demokratëve Gui Verhofstadt tha se spekulimet për daljen e Greqisë nga Eurozona janë të pabaza. Ai shtoi se sipas rezultatit të sondazhit, mbi 70% e grekëve janë të gatshëm të tërhiqen nga Eurozona. Nga ana tjetër, sipas Traktatit të Lisbonës, anëtarësimi në BE është i pakthyeshëm. Ai theksoi se taksapaguesit europianë ngarkohen me kostot ekonomike, vetëm ata gjermanë kanë një humbje prej 80 miliardë eurosh.

Vitet e fundit, reforma financiare në Greqi ka shkaktuar pakënaqësi tek grekët, duke bërë që të shtohet mbështetja ndaj partive politike që kundështojnë masat shtrënguese. (Vera)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China