PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Euro arrin nivelin më të ulët nëntëvjeçar kundrejt dollarit
2015-01-06 10:06:43 CRI Komenti juaj Printoni

Monedha euro ka rënë në nivelin më të ulët në nëntë vjet kundrejt dollarit.

Euro ra me 1,2% duke u këmbyer me 1,1864 dollarë, niveli më i ulët që nga marsi i vitit 2006, para se të rritej lehtë.

Rënia pason deklaratat e guvernatorit të Bankës Qendrore Europiane, Mario Draghi, se banka mund të fillojë lehtësimin sasior edhe si dhe të ulë normat e interesit pavarësisht faktit se ato kanë arritur nivelin më të ulët historik.

Pavarësisht se banka ka ulur tashmë normat e interesit dhe gjithashtu ka blerë disa bono të lëshuara nga kompanitë private, një program në shkallë të gjerë i lehtësimit sasior ende nuk është nisur.

Investitorët parashikojnë se banka mund të veprojë për të stimuluar ekonominë. Trazirat politike në Greqi gjithashtu kanë ndikuar mbi monedhën e përbashkët. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China