PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kina, Serbia, Hungaria dhe Maqedonia firmosin ndërtimin e linjës ekspres
2014-12-18 09:32:14 CRI Komenti juaj Printoni

Kina, Serbia, Hungaria dhe Maqedonia ranë dakord për ndërtimin e linjave hekurudhore ekspres që do të lidhin portin grek të Pireut në jug me kryeqytetin hungarez Budapest në veri, duke u zgjatur më tej në kryeqytetin maqedonas Shkup dhe duke përfunduar në Beograd të Serbisë.

Kjo linjë do të mbulojë një popullsi prej rreth 32 milionë banorësh dhe do të bëhet pjesë e linjës së re hekurudhore për tregtinë mes Kinës dhe Europës.

Li Keqiang vuri në dukje se BE-ja është partneri më i madh tregtar i Kinës dhe se potenciali i bashkëpunimit të investimeve dhe të tregtisë është shumë i madh.

"Në situatën kur rimëkëmbja e ekonomisë globale është e dobët, nxitja e liberalizimit të tregtisë dhe lehtësimit të investimeve është një metodë e përshtatshme për t'i rezistuar presionit të uljes ekonomike. Kina shpreson ndërtimin e më shumë linjave ekspres mes Kinës dhe Europës, për të zgjeruar bashkëpunimet kino-europiane. (Xu Guang/Leftion Peristeri)

 

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China