PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Li Keqiang takohet me presidentin e Këshillit të Bosnjë-Hercegovinës
2014-12-16 21:12:29 CRI Komenti juaj Printoni

Kryeministri kinez Li Keqiang u takua paraditen e së martës në Beograd me presidentin e Këshillit të Bosnjë-Hercegovinës Vjekoslav Bevanda.

Li u shpreh se, me rastin e 20-vjetorit tëmarrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve, pala kineze dëshiron ti forcojë ato si dhe bashkëpunimin në fusha të ndryshme.

Qeveria kineze do të mbështesë kompanitë të investojnë në ndërtimin e hekurudhave, të rrugëve etj. Besoj se bashkëpunimi midis Kinës dhe vendeve të Europës Lindore e Qendrore do të sjellë më shumë shance në marrëdhëniet midis Kinës dhe Bosnjë-Hercegovinës, theksoi kreu i qeverisë kineze.

Nga ana e tij Bevanda theksoi se bashkëpunimi midis vendeve të Europës Lindore e Qendore dhe Kinës po përmirësohet dhe zgjerohet. Propozimet e kryeministrit Li në takimin e kaluar po zbatohen, potencialet e bashkëpunimit dypalësh janë të mëdha, theksoi ai .

Bosnjë-Hecergovina vlerëson ndihmën dhe mbështetjen e Kinës dhe dëshiron të shfrytëzojë epërsinë e Kinës në pajisje për të zgjeruar bashkëpunimin në fushën e infrastrukturës, të bujqësisë, të shendetësisë etj.

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China