PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kina dhe Kazakistani, konsensus mbi marrëveshjen prej 18 miliardë USD
2014-12-16 08:35:05 CRI Komenti juaj Printoni

Kryeministri kinez Li Keqiang dhe homologu e tij kazakistanas Karim Masimov arritën të hënën një konsensus fillestar mbi marrëveshjen kornizë të bashkëpunimit dypalësh me një vlerë prej 18 miliardë dollarësh.

Konsensusi u arrit gjatë takimit të mëngjesi midis Li dhe Masimovit në ditën e dytë të vizitës zyrtare të kryeministrit kinez në vendin e Azisë Qendrore.

Marrëveshja kornizë, që përfshin ndërtimin e infrastrukturës, të hekurudhës së shpejtësisë së lartë dhe të banesave, pritet të thellojë bashkëpunimin Kinë-Kazakistan dhe do të krijojë pika të reja në bashkëpunimin praktik dypalësh.

Sipas planifikimit fillestar, projekti do të financohet kryesisht nga Kazakistani dhe organizata ndërkombëtare, ndërsa pjesa tjetër do të plotësohet me kredi nga Kina. (Wang Lei/Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China