PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Bashkëpunimi hekudhuror me Kinën, fokusi i opinionit tajlandez
2014-12-12 16:09:33 CRI Komenti juaj Printoni

Pas miratimit javën e kaluar të projekt-memorandumit të mirëkuptimit Kinë-Tajlandë në fushën e hekurudhave nga parlamenti tajlandez, progresi në bashkëpunimin hekurudhor dypalësh ka rritur fokusin e opinionit publik tajlandez.

Sipas këtij projekt-memorandumi, Kina do të angazhohet në ndërtimin e dy linjave hekurudhore tajlandeze, me gjatësi përkatësisht 734km dhe 133km. Kjo është hera e parë që në Tajlandë ndërtohet hekurudha me binarin standard.

Ministri tajlandez i Transportit Prajin Juntong tha ditët e fundit se projekti i planifikuar hekurudhor do të lidhet me linjën hekurudhore Kinë-Vientianë, kryeqytetin e Laosit, gjë që do të jetë në ndihmë të lidhjes së Tajlandës me vende të tjera të ASEAN-it.

Sipas gazetës tajlandeze "The Nation", parlamenti bëri të ditur se Tajlanda ka shumë nevojë për ngritjen e aftësisë së transportit hekurudhor, për reduktimin e kostove të transportit dhe për ruajtjen e aftësisë konkurruese në Azinë Juglindore. (Wang Lei)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China