PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Xi përshëndet "Forumin e liderëve shtetërorë dhe të provincave Kinë-Australi"
2014-11-19 18:32:26 CRI Komenti juaj Printoni

Presidenti kinez Xi Jinping ka theksuar se "Forumi i liderëve shtetërorë dhe të provincave Kinë-Australi" është një gur themeli për bashkëpunimin dypalësh. Kreu i shtetit i Kinës iu drejtua me një fjalim të pranishmëve në Forum, mes të cilëve dhe kryetarë të shteteve australiane si dhe guvernatorë të provincave kineze. Ai vuri në dukje se deri tani 94 provinca dhe qytete të të dy vendeve kanë marrëdhënie binjakëzimi dhe se shkëmbimet midis Kinës dhe Australisë pritet të rriten në nivele të ndryshme.

Sidnej ishte ndalesa e fundit e vizitës në Australi të presidentit Xi. Ai mbërriti të mërkurën në mbrëmje në Zelandën e Re ku do të zhvillojë një vizitë zyrtare, në kuadër të turit në 3 vende, ku përfshihet dhe Fixhi.

(Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China