PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Xi Jinping vlerëson bashkëpunimin me Australinë
2014-11-17 17:55:06 CRI Komenti juaj Printoni

Marrëdhëniet midis Kinës dhe Australisë kanë një të ardhme të shkëlqyer, deklaroi presidenti i Kinës Xi Jinping gjatë takimit me guvernatorin e përgjithshëm të Australisë, Peter Cosgrove. Xi theksoi se të dyja palët kanë vendosur të ngrenë nivelin e bashkëpunimit në partneritet strategjik, si dhe kanë përmbyllur bisedimet dypalëshe për Marrëveshjen e Tregtisë së Lirë (MTL).

Ky përparim, deklaroi presidenti Xi ka hapur një kapitull të ri në bashkëpunimin miqësor midis dy vendeve.

Duke u ndalur në rëndësinë e madhe që Cosgrove i ka kushtuar marrëdhënieve dypalëshe, kreu i shtetit i Kinës vlerësoi kontributin e guvernatorit të përgjithshëm në forcimin e bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes.

Xi tha se Kina i kushton një vëmendje të madhe marrëdhënieve ushtarake dypalëshe, si dhe është e gatshme për forcimin e bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes, përmes vizitave të nivelit të lartë, stërvitjeve të përbashkëta dhe konsultimeve për ruajtjen e stabilitetit dhe paqes në rajon.

Guvernatori Cosgrove, nga ana e tij vlerësoi bashkëpunimin e forcave të armatosura australiane dhe kineze, shkëmbimet e përvojës, stërvitjet e përbashkëta si dhe përgatitjen në nivel të lartë të trupave kineze.

Ai shprehu besimin e plotë në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe. (Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China