PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kina dhe Australia mbyllin bisedimet për tregtinë e lirë
2014-11-17 10:06:09 CRI Komenti juaj Printoni


(foto nga XINHUA)

Presidenti kinez Xi Jinping dhe kryeministri australian Tony Abbott njoftuan bashkërisht se vendet e tyre kanë përfunduar në mënyrë virtuale negociatat për marrëveshjen e tregtisë së lirë.

Kjo marrëveshje do të shtojë eksportet bujqësore të Australisë dhe ndihmojë atë të reduktojnë varësinë nga minierat që dëmtojnë ekonominë.

Rreth 90 për qind e eksporteve australiane do të përjashtohen nga tarifat për katër vitet e ardhshëm.

Bisedimet për marrëveshjen e tregtisë së lirë filluan në vitin 2005.

Vitin e kaluar pati një ngecje të negociatave, pasi Australia kërkoi të limitonte investimet e kompanive shtetërore të Kinës.

Marrëveshja e re paraprake vjen pasi të dy palët ranë dakord javën e kaluar për të transportuar në Kinë një milion krerë gjedhë, në një marrëveshje me vlerë rreth 860 milionë dollarë. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China