PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Britania emeton bonde sovrane në RMB
2014-10-15 10:30:46 CRI Komenti juaj Printoni

Ministria e Financave e Britanisë bëri një deklaratë të martën ku thuhet se qeveria britanike ka emetuar bonde sovrane në Renminbi me një vlerë prej 3 miliardë juanësh me afat maturim 3 vjet. Kjo është hera e parë e emetimit të bondeve në monedhën kineze nga një vend perëndimor.

Ministria britanike e Financave deklaroi se investorët janë shprehur të gatshëm për blerjen e obligacioneve dhe kërkesa për to është e fortë, duke arritur në 8.5 miliardë juanë.

Emetimi me sukses i tyre ka forcuar më tej pozitën e Britanisë si tregu më i rëndësishëm i monedhës RMB në vendet perëndimore. Të ardhurat e shitjes së obligacioneve do të pranohen në rezervën valutore të Britanisë, duke treguar potencialin e RMB-së si një monedhë reverve në të ardhmen. (Fani)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China