PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kreu i Eurogrupit, thirrje për shtimin e investimeve
2014-10-14 10:07:13 CRI Komenti juaj Printoni

Kreu i Eurogrupit Jeroen Dijsselbloem tha të hënën në Luksemburg se vendet anëtare duhet të përmbushin sa më parë politikat e investimeve për të zgjidhur dilemën e rritjes së ulët në Europë.

Dijsselbloem tha pas takimit të ministrave të Financave të Eurozonës se është rënë dakord që shtimi i investimeve mund të konsolidojë rimëkëmbjen afatshkurtër si dhe është në favor të përmirësimit të strukturës ekonomike. Vendet anëtare të Eurozonës do të marrin masa konkrete për nxitjen e investimeve, duke nxitur rritjen ekonomike dhe shtimin e punësimit.

Lidhur me fondet për shtimin e investimeve, Dijsselbloem nënvizoi se tani s'mund të përdoret fondi i ndihmës (Mekanizmi Europian i Stabilizimit), përveç rishikimit të rregullave përkatëse. (Çang Çuo)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China