PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
FMN-ja, ngadalësimi i ekonomisë kineze është kushti i domosdoshëm
2014-09-26 09:51:38 CRI Komenti juaj Printoni

Shenjat e ngadalësimit të ekonomisë kineze janë një rregullim i domosdoshëm dhe kusht i vlefshëm për të realizuar rritjen e vazhdueshme dhe të ardhura të larta tha të enjten zëdhënësi i Fondit Monetar Ndërkombëtar Gerry Rice.

Megjithëse rritja e ekonomisë ngadalësohet, në mbarë botën ekonomia kineze ka rritjen më të fortë, nënvizoi Rice.

FMN-ja theksoi në "Raportin vjetor të ekzaminimit fizik" mbi ekonominë kineze, se pret që rritja vjetore të variojë nga 6.5% deri 7% në vitin 2015 dhe më pas.

"Fondi mendon se autoritetet kineze mund të pranojnë ngadalësimin e mëtejshëm të rritjes ekonomike, si një proces i domosdoshëm për zgjidhjen e problemeve më të ndjeshme dhe zhvillimin e reformës strukturore. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China