PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
OECD-ja: Rritja globale e ulët për shkak të Eurozonës
2014-09-16 09:44:15 CRI Komenti juaj Printoni

Organizata për Bashkëpunimin dhe Zhvillimin Ekonomik (OECD) ka ulur parashikimet për rritjen e ekonomive të mëdha, duke nënvizuar rimëkëmbjen e ngadaltë në Eurozonë.

Grupi i ekonomisë së tregut uli parashikimet e rritjes për ekonominë në Eurozonë në 0.8 për qind nga parashikimi i majit prej 1.2 për qind.

Grupi listoi krizën në Ukrainë dhe në Lindjen e Mesme si dhe referendumin për një Skoci të pavarur si zonat e rrezikut dhe të pasigurisë.

Zgjerimi i ekonomisë amerikane për vitin 2014 u ul në 2.1% nga 2.6%.

Në mesin e vendeve që nuk janë anëtare të OECD-së, parashikimi për rritjen e ekonomisë kineze mbeti i pandryshuar, në 7.4%. (Albana)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China