PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Renzi: Rritja ekonomike e Italisë do të jetë "rreth zeros"
2014-09-10 10:17:40 CRI Komenti juaj Printoni

Kryeministri italian është shprehur se përqindja e rritjes së ekonomisë së tretë më të madhe europiane sivjet do të jetë "rreth zeros".

Parashikimi i Matteo Renzi-t është më i ulët se parashikimi i mëparshëm i qeverisë italiane, teksa ekonomia italiane po përballet me recesionin e saj të tretë brenda një dhjetëvjeçari.

Ngadalësimi i ekonomisë italiane në gjysmën e parë të këtij viti ka ngritur dyshime nëse Renzi mund të përmbushë premtimin e tij për të shkurtuar shpenzimet, duke nxitur rritjen dhe duke ndalur rritjen e papunësisë.

Renzi e mori detyrën në shkurt me një program që synonte trajtimin e çështjeve të burokracisë e korrupsionit, si edhe vënien nën kontroll të financave publike. (Artani)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China