PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kinë, kombinohen mediat tradicionale dhe të reja
2014-08-20 20:46:00 CRI Komenti juaj Printoni

Këtë javë, në mbledhjen e 4-t të punës, bordi drejtues i KQ-së të PKK-së për thellimin e gjithanshëm të reformave në Kinë shqyrtoi, duke miratuar Vendimin Drejtues për Nxitjen e Kombinimin e Mediave Tradicionale dhe Mediave të Reja.

Në këtë vendim u paraqitën kërkesa të hollësishme për zhvillimin e ardhshëm të mediave në Kinë.

Sipas këtij vendimi, mediave u është kërkuar që të rirregullohen, për të nxitur zhvillimin e mëtejshëm të tyre nëpërmjet kombinimit të mediave tradicionale me ato të reja. Me procesin e kombinimit, mediat mund të përshtaten me ndryshimet e situatës, mund të kenë më shumë ndikim si dhe rritet besimi i publikut. Me anë të kombinimit do të rritet gjithashtu aftësia për drejtimin më të mirë të opinionit publik. Gjatë këtij procesi, me teknologji moderne dhe produktivitet më të lartë, mediat kryesore në Kinë mund të ofrojnë shërbime më të mira për kërkesat e publikut.

Në këtë vendim, është kërkuar gjithashtu që të krijohen një sërë mediash të reja kryesore, të cilat zotërojnë teknologjinë moderne, platforma të shumëllojshme dhe aftësi të lartë konkurruese. Ndërkohë, do të formohen disa grupe të reja mediash me fuqi, ndikime dhe besueshmëri të madhe para publikut, duke krijuar një platformë të gjithanshme moderne komunikacioni. (Jiang Lei)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China