PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Julian Assange do të largohet së afërmi nga ambasada ekuadoriane
2014-08-19 09:43:20 CRI Komenti juaj Printoni

Themeluesi i WikiLeaks Julian Assange thotë se do të largohet nga ambasada e Ekuadorit në Londër së shpejti, ku ka gjetur strehim për dy vjet.

"Ashtu siç mund ta imagjinoni, të mbahesh i ndaluar në këtë vend pa ndonjë akuzë për katër vite, dhe në këtë ambasadë për dy vjet e cila nuk një mjedis të jashtëm, e për rrjedhojë mungon drita e diellit, dhe si rezultat i pengesave siç është kostoja e pranuar e policimit prej mbi 6.5 milionë paund, në fakt vlerësimi i fundit është 7 milionë paund; pra është një mjedis që edhe një njeri i shëndetshëm do ta gjente veten në vështirësi."


 foto nga John Stillwell/东方IC

43-vjecari australian ka siguruar azilin politik nga Ekuadori. Por ai e kishte të pamundur të largohej nga ambasada pas akuzave të ngritura nga një gjykatë suedeze për rolin e tij në dy sulme të ndryshme seksuale.

Ndërkohë, ministri i Jashtëm ekuadorian Ricardo Patino thotë se do të negociojë "një zgjidhje miqësore diplomatike" me qeverinë britanike.


foto nga John Stillwell/东方IC

Assange ka nxehur disa qeveri, përfshirë atë të Shteteve të Bashkuara, pas publikimit të mijëra dokumenteve sekrete diplomatike me çështje mbi Iraku, Afganistanin dhe kabllot diplomatike të ambasadave të ShBA-së nëpër botë. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China