PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kina e nxit OBSh-në të pranojë anëtarë të rinj
2014-08-01 09:41:03 CRI Komenti juaj Printoni

Ministri i Jashtëm i Kinës Wang Yi u ka kërkuar vendeve anëtarëve të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (OBSh) të jenë të gatshme për zgjerimin e kësaj organizate dhe për hapjen e dyerve për anëtarë të rinj.

Wang e ka bërë këtë thirrje teksa ministrat e jashtëm të organizatës do të takohen në Taxhikistan për t'u përgatitur për takimin e ardhshëm të OBSh-së që do të zhvillohet këtë vit.

OBSh-ja ka tani anëtarë Kinën, Kazakistanin, Kirgizistanin, Rusinë, Taxhikistanin dhe Uzbekistanin. Afganistani, India, Irani, Mongolia dhe Pakistani janë vëzhgues, kurse Bjellorusia, Turqia dhe Sri-Lanka partnerë dialogu.

Ndërkohë, Ministria e Mbrojtjes e Kinës thotë se ka përfunduar punën përgatitore për stërvitjen e ardhshme të përbashkët antiterroriste të vendeve anëtare të OBSh-së.

Stërvitja do të zhvillohet nga 24 deri më 29 gusht në rajonin e Mongolisë së Brendshme të Kinës. (Artani)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China