PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Li Keqiang uron Jean- Claude Juncker për marrjen e detyrës
2014-07-17 10:41:34 CRI Komenti juaj Printoni

Kryeministri i Kinës Li Keqiang uroi presidenti i ri të Komisionit Europian Jean-Claude Juncker për marrjen e detyrës.

Li tha se marrëdhëniet kino-europiane janë marrëdhëniet më të rëndësishme dypalëshe në botë. "Pas vendosjes së partneritetit të gjithanshëm strategjik, marrëdhëniet dypalëshe patën zhvillim të madh. BE-ja u bë një nga partnerët më të rëndësishëm tregtar të Kinës, duke sjellë përfitime për popujt e të dy vendeve dhe mbarë botën," thekson kryeministri kinez në urimin e tij.

Li Keqiang vuri në dukje se qeveria kineze i kushton rëndësi zhvillimit të marrëdhënieve me BE-në, mbështet procesin e integrimit europian dhe shpreson të shikojë një Europë të lulëzuar dhe të bashkuar. (Vera/Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China