PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Marrëveshje bashkëpunimi kino-jugkoreane për prodhimin e filmave
2014-07-04 18:57:08 CRI Komenti juaj Printoni

Kina dhe Korea e Jugut nënshkruan një marrëveshje për zgjerimin e bashkëpunimit në bashkëprodhimin e filmave. Marrëveshja u nënshkrua pas samitit mes presidentit të Kinës Xi Jinping dhe homologes së tij jugkoreane Park Geun-hye. Sipas marrëveshjes një numër më i madh filmash jugkoreanë do të hyjnë në tregun kinez të filmit.

Gjithashtu marrëveshja mundëson njohjen e bashkëprodhimeve kinematografike nga të dyja palët, dhe i përjashton ato nga sistemi i taksës për filmat e huaj të importuar në Kinë. Marrëveshja e saponënshkruar garanton dhe shpërndarjen e fitimit të filmave. Aktualisht Kina importon 34 filma në vit, bazuar në ndarjen e të ardhurave. (Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China