PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kina, mbi 4.7 milionë turistë udhëtuan në grup turistik jashtë vendit
2014-02-08 11:00:34 CRI Komenti juaj Printoni

Edhe këtë vit kinezë udhëtuan jashtë vendit gjatë pushimeve të "javës së artë" apo Vitit të Ri hënor. Llogaritet se mbi 4.7 milionë kinezë udhëtuan jashtë vendit në grup, 18.1% më shumë në krahasim me pushimet e vitit të kaluar.

Sipas Byrosë Shtetërore Turistike të Kinës, gjatë Festës së Paraverës, udhëtimi familjare ishte kryesori, ndërsa mosha mesatare e turistëve ishte 35-45 vjeç. Destinacionet kryesore ishin Puketi në Tajlandë, Bali në Indonezi dhe ishulli Jeju në Korenë e Jugut. Çmimet për udhëtimet në grup u rritën mesatarisht me 10.2% në këtë vit. (Zhan Dian/Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China