PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Turqi- BE bisedime për vizita turistike pa viza
2013-12-17 10:35:22 CRI Komenti juaj Printoni

Turqia dhe BE-ja nënshkruan të hënën në Ankara një marrëveshje për të zhvilluar bisedime për vizita turistike pa vizë të shtetasve të të dyja palëve.

Sipas marrëveshjes Turqia pranon ekstradimin e emigrantëve të paligjshëm nga BE-ja, të cilët kanë hyrë në këto vende nëpërmjet Turqisë.

Gjatë nënshkrimit të marrëveshjes kryeministri turk Erdogan u shpreh se tashmë pritet të përshpejtohet procesi i anëtarësimit të Turqisë në BE. Sipas tij BE-ja nuk duhet të shqetësohet për heqjen e vizave, pasi Turqia nuk e mbështetet eksportin e krahut të punës.

Për një kohë të gjatë, për të penguar hyrjen e fuqisë punëtore në përmasa të mëdha nga Turqia, vendet e BE-së kanë vështirësuar procesin e dhënies së vizave . Në të njejtën kohë shumë emigrantë ilegalë hyjnë në Greqi nëpërmjet Turqisë, ndërsa BE-ja ka nxitur vazhdimisht Turqinë të ekstradojë klandestinët. (Vera/Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China