PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Li, propozim për thellimin e bashkëpunimit të OBSh-së
2013-11-30 09:33:11 CRI Komenti juaj Printoni

Kryeministri kinez Li Keqiang bërë një propozim prej gjashtë pikash për thellimin e bashkëpunimit praktik ndërmjet vendeve të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (OBSh) në një fjalim në takimin e 12- të kryeministrave të OBSh-së.

Së pari, thellimi i bashkëpunimit në fushën e sigurisë. Luftimi i aktiviteteve terroriste është në përputhje me interesat e përbashkëta të vendeve anëtare të OBSh-së dhe është përgjegjësi e tyre e përbashkët, tha Li.

Së dyti, përshpejtimi i ndërlidhjes rrugore. Duke i quajtur të gjitha vendet anëtare të OBSh-së si pjesë të "Brezit Ekonomik të Rrugës së Mëndafshit", Li shprehu shpresën se këto vende do të nënshkruajnë një marrëveshje ndërqeveritare për lehtësimin e transportit rrugor ndërkombëtar dhe do të marrin pjesë në ndërtimin e Urës së re Kontinentale Euroaziatike.

Së treti, nxitja e tregtisë dhe investimeve. Li propozoi lehtësimin e procedurave doganore, si edhe uljen e tarifave dhe shmangien e barrierave tregtare.

Së katërti, forcimi i bashkëpunimit financiar. Li kërkoi të bëhen përpjekje për krijimin e një banke të zhvillimit të OBSh-së, për të siguruar mbështetje financiare për bashkëpunimin midis vendeve anëtare të kësaj organizate.

Së pesti, nxitja e bashkëpunimit në mbrojtjen ekologjike dhe energjetikë. Kryeministri kinez propozoi të përcaktohen së bashku strategji bashkëpunimi për mbrojtjen e mjedisit dhe për të krijuar një platformë të përbashkët për ndarjen e informacionit në këtë drejtim.

Së gjashti, zgjerimi i shkëmbimeve kulturore dhe i atyre mes popujve. Li propozoi të respektohet shumëllojshmëria kulturore dhe të rritet mirëkuptimi i ndërsjellë mes njerëzve të vendeve të ndryshme. (Artani)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China