PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Komuniteti Europian, 750 mijë euro për restaurimin e Apolonisë
2013-11-19 09:38:55 CRI Komenti juaj Printoni

Parku Kombëtar Arkeologjik i Apolonisë, një destinacion i rëndësishëm turistik dhe historik në Shqipëri, do të marrë një fond prej 750 mijë eurosh nga Komuniteti Europian, sipas raportimeve të ATA-s të hënën.

Drejtori i Muzeut, Admirim Xhela sqaron se përfaqësuesit dhe specialistët e Parkut Kombëtar Arkeologjik dhe përfaqësuesit e Këshillit Kombëtar të Restaurimit do të vendosin së bashku për hollësitë e përdorimit të këtij fondi.

Një nga objektet që pritet të restaurohet është Portiku i Apolonisë, i dëmtuar disa vite më parë nga rrëshqitja e dheut. Në Portikun, i cili u ndërtuar në shekullin e IV pas Krishtit janë të vendosura një koleksion shtatoresh të njerëzve të shquar dhe heronjve të kohës. (Albana)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China