PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Ndahet nga jeta nobelistja britanike Doris Lessing
2013-11-18 09:53:08 CRI Komenti juaj Printoni

Shkrimtarja britanike, nobelistja Doris Lessing u nda nga jeta në moshën 94-vjeçare.

Vepra e saj më e njohur është "The Golden Notebook", që analizon mundimet e gruas gjatë Luftës së Ftohtë.

Gjatë karrierës së saj Lessing ka shkruar vepra mbi kolonializmin në Afrikë, sufizmin etj.

Në vitin 2007, Lessing fitoi Çmimin Nobel për Letërsi, duke u bërë shkrimtarja e 11-të që merr këtë çmim që nga fillimet e tij.

Ajo u lind në Iran në vitin 1919 dhe u largua nga shtëpia në moshën 15-vjeçare për të punuar si kujdestare fëmijësh.

Pas dështimit të martesësë së saj të dytë, Lessing iku në Londër kur ishte 30 vjeç, për të nisur atë që do të rezultonte në një karrierë afatgjatë. (Albana)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China