PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Shqipëri-starton programi i ri i përfshirjes sociale
2013-11-12 09:35:18 CRI Komenti juaj Printoni

Shqipëria në bashkëpunim me agjencitë e Kombeve të Bashkuara në vend dhe mbështetjen e Zyrës së Kooperacionit Zviceran, ka prezantuar programin e ri të përfshirjes sociale.

Programi i ri "Mbështetja e OKB-së për përfshirjen sociale" synon përmirësimin e kuadrit politik-bërës të përfshirjes sociale dhe qeverisjes në të gjitha nivelet, duke plotësuar reformën aktuale të kujdesit social të integruar.

Sipas ministrit të Mirëqenies sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, ky dikaster do të luajë një rol të rëndësishëm në bashkëpunim me ministritë e tjera të linjës, lidhur me axhendën e përfshirjes sociale.

Ndërsa ambasadori i Zvicrës në Shqipëri, Alexander Wittwer, pasi vlerësoi arritjet e deritanishme në sektorin ekonomik dhe shoqëror, theksoi se ka shtresa të popullsisë që nuk përfitojnë nga zhvillimi i viteve të fundit. Përfaqësuesja e PNUD-it në Shqipëri, Zineb Touimi-Benjelloun nënvizoi se programi i ri është pjesë e programit të bashkëpunimit mes qeverisë shqiptare dhe OKB-së për periudhën 2012-2016.

Programi i ri i përfshirjes sociale në Shqipëri do të zgjasë 4 vjet.

(Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China