PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Shitjet e porcelanit kinez në ankand, rekord të ri
2013-10-21 09:34:49 CRI Komenti juaj Printoni

Ankandi për porcelanin kinez zhvilluar në qytetin Jingdezhen, në provincën Jiangxi, regjistroi një rekord të lartë të vëllimit të transaksionit të dielën.

Vlera e përgjithshme e transaksionit përfshirë dhe komisionin ka arritur në afro 62 milionë juanë (10 milionë dollarë amerikanë), 6 herë më shumë se vitin e kaluar, tha Jiang Weimin, presidenti i "Jingdezhen Huayi Auction Co".

Më shumë se 100 vepra arti prej porcelani, të cilat i përkasin viteve '50, '60 dhe '70, u pritën me sukses në ankandin që zgjati 5 orë, shtoi Jiang.

Ankandi është pjesë e Panairit Ndërkombëtar 2013 mbi Qeramikën në Jingdezhen i planifikuar për datat 18-22 tetor. (Albana)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China