PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kinë-UNESCO-forcohet bashkëpunimi
2013-10-21 09:17:58 CRI Komenti juaj Printoni

Zëvendëskryeministri kinez, Liu Yandong apeloi të dielën për rritjen e bashkëpunimit mes Kinës dhe Organizatës së Kombeve të Bashkuara për arsim, shkencë dhe kulturë (UNESCO).

Gjatë takimit me drejtoren e përgjithshme të UNESCO-s, Irina Bokova, Liu theksoi se qeveria kineze i kushton një rëndësi të madhe bashkëpunimit me këtë organizatë, duke shtuar se Kina dëshiron të thellohet sfera dhe objektivat e bashkëpunimit.

Kina është e gatshme të forcojë shkëmbimet kulturore mes vendeve, për të kontribuar në zhvillimin e mëtejshëm të shoqërisë, tha Liu.

Ndërsa drejtorja e UNESCO-s, Bokova pasi vlerësoi marrëdhëniet dypalëshe bëri thirrje për forcimin e bashkëpunimit në arsim, shkencë dhe kulturë.(Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China