PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kinë, rriten të ardhurat nga turizmi
2013-10-15 11:14:14 CRI Komenti juaj Printoni

Sipas të dhënave të publikuara nga Akademia e Turizmit e Kinës (ATK) parashikohet se në vitin 2013 Kina do të regjistrojë një total rreth 3.4 miliardë turistësh vendës dhe të huaj, 10% më shumë sesa në vitin 2012. Ndërsa të ardhurat nga sektori turistik pritet të rriten me 11%, duke arritur në 2.87 trilionë juanë.

Sipas statistikave të 3 tremujorëve të parë, ATK-ja analizon se tregu turistik i Kinës ruan një prirje rritjeje, pasi është shtuar numri i kinezëve që udhëtojnë brenda dhe jashtë vendit, ndërsa numri i turistëve që vijnë në Kinë është në rënie.

Zyrtari Li Zhongguang nga ATK-ja shpjegoi më tej se për të nxitur turizmin kombëtar, duhet të inkurajohen më shumë udhëtimet e ndryshme. (Wang Xianya)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China