PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Lajmet
 • Shenzhou-9, kthehen me sukses në tokë 3 kozmonautët kinezë
 • Mediet e huaja vlerësojnë suksesin e misionit hapësinor të Kinës
 • Kina ka përvetësuar 3 teknologji kyçe të fluturimeve
 • Kina, e gatshme për bashkëpunim ndërkombëtar në fushën e fluturimit hapësinor
 • Kozmonautët dalin nga "Shenzhou 9", progres i programit hapësinor të Kinës
 • "Shenzhou 9" mbërrin në Tokë
 • "Shenzhou 9" nis kthimin në Tokë
 • "Shenzhou 9" do të kthehet në Tokë të premten
 • Kushtet meteorologjike, të përshtatshme për mbërritjen e anijes kozmike kineze
 • Hu Jintao, bisedë videofonike me kozmonautët e "Shenzhou 9"
 • Shenzhou nr.8
  • Bashkimi i"Tiangong 1" dhe "Shenzhou 8" kurorëzohet me sukses
  Sipas njoftimeve të Agjencisë Kineze të Lajmeve Hsinhua, kryekomandanti i Programit të Fluturimeve në Hapësirë me Kozmonaut të Kinës Chang Wanquan shpalli se detyra e bashkimit...
  • Laboratori kozmik "Tiangong 1" bashkohet me sukses me anijen kozmike "Shenzhou 8"
  Më 3 nëntor në mëngjes drejtori i përgjithshëm i Programit të Fluturimeve në Hapësirë me Kozmonaut të Kinës Chang Vanquan...
  • Bashkimi i parë i modulit laboratorik hapësinor "Tian Gong Nr.1" me anijen kozmike "Shenzhou Nr.8" (4)
  Mësohet se gjatë procesit të lidhjes së parë midis modulit laboratorik hapësinor "Tian Gong Nr.1" dhe...
  më tepër>> Rubrika>>
  Chang ë Nr.2
  • Sateliti "Chang Ë numër 2" i Kinës u lëshua me sukses
  Më 1 tetor në mbrëmje sateliti "Chang Ë nr.2" i Kinës u lëshua me sukses në hapësirë në Qendrën e Lëshimit të Sateliteve në Xichang me raketëmbajtësen "Marshimi i Madh numër 3 - C"...
  • U lëshua sateli "Chang Ë nr. 2"
  Më 1 tetor në orën 18 e 59 minuta e 57 sekonda, u lëshua raketa satelitmbajtëse "Marshimi i Madh nr. 3C", që mban satelin "Chang Ë nr.2", në Qendrën e Lëshimit të Satelitit Xichang...
  • Kina do të lëshojë satelitin "Chang Ë Nr.2"
  Më 29 shtator, përgjegjësi i Qendrës së Lëshimit të Sateliteve Xichang të Kinës u shpreh se nga 30 shtator do të fillojë të futet lënda djegëse për nxitjen e raketës, ndërsa nga 1 deri më 3 tetor do...
  më tepër>> Rubrika>>
  Shenzhou nr. 7
 • Hero kozmik

 • Jing Haipeng ka lindur në tetor të vitit 1966 në qytetin Yuncheng të provincës Shanxi. Ai hyri në ushtri në qershor të vitit 1985 dhe ka qenë drejtuesi i kryepilotëve të një divizioni ushtarak ajror. Ai ka arritur rezultatin e fluturimit të sigurt prej 1200 orësh dhe është përzgjedhur si pilot i kategorisë së parë i Forcave Ajrore...
 • Kina mbaroi për herë të parë veprimtarinë jashtë kapsulës në hapësirën kozmike

 • Më 27 shtator në orën 17 e 58 minuta, kozmonauti kinez Zhai Zhigang mbaroi veprimtarinë jashtë kapsulës dhe u kthye në kapsulën e orbitës të anijes kozmike "Shenzhou nr. 7". Kjo shënoi se ai ka mbaruar me sukses veprimtarinë e parë të kozmonautëve kinezë jashtë kapsulës...
 • Fluturimi kozmik i anijes kozmike "Shenzhou nr. 7" pati sukses të plotë

 • Më 28 shtator në orën 18 e 22 minuta, 3 kozmonautë të anijes kozmike me kozmonautë "Shenzhou nr. 7" dolën jashtë kapsulës së kthimit. Kjo shënoi suksesin e plotë të fluturimit të herës së tretë kozmik me kozmonautë të Kinës.Suksesi i plotë i fluturimit kozmik të anijes kozmike me kozmonautë "Shenzhou nr. 7" ...
  më tepër>> Rubrika>>
  China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
  16A Shijingshan Road, Beijing, China