Ushtria kineze evakuon 1.171 persona nga Sudani
2023-04-30 14:15:36

foto/Xinhua

foto/Xinhua

Ushtria kineze ka përfunduar misionin e evakuimit të kinezëve nga Sudani, tha të shtunën një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare.

Gjithsej 940 shtetas kinezë dhe 231 të huaj u transportuan nga anijet detare kineze nga Sudani në portin Jeddah të Arabisë Saudite, në dy operacione evakuimi nga e mërkura deri të shtunën, tha zëdhënësi i Ministrisë kineze të Mbrojtjes Tan Kefei.

foto/Xinhua

foto/Xinhua

foto/Xinhua

foto/Xinhua

“Ushtria kineze është gjithmonë rojtari i popullit dhe një forcë e fortë për të mbrojtur sovranitetin kombëtar, sigurinë dhe interesat e zhvillimit dhe për t'i shërbyer ndërtimit të një bashkësie me një të ardhme të përbashkët për njerëzimin.”  - shtoi zëdhënësi. (Fang Xiaoyu/Laçi)