Viti i ri kinez u festua plot dritë në mbarë botën
2023-01-30 16:53:00

Nga Empire State Building në Nju Jork, Tokio Tower në kryeqytetin e Japonisë, Shtëpia e Operës së Sidneit dhe shumë monumente të tjera të famshme deri te qytetet e Kinës, shumë ndërtesa dhe lagje janë ndriçuar me të kuqe ose janë zbukuruar me elementë kinezë si fenerë të kuq, duke krijuar një ambient të gëzuar festiv.

Ngjarje argëtuese dhe kulturore si koncerte dhe panaire ushqimore janë organizuar në Kamboxhia, Etiopi, Zelandën e Re, Spanjë, Shtetet e Bashkuara dhe të tjera.

Shumë kinezë jashtë shtetit i kanë shprehur urimet më të mira atdheut.

Monumentet më të spikatura në mbarë globin janë ndriçuar me ngjyrën e kuqe për të festuar Vitin e Ri Hënor, ose Festivalin e Pranverës, që ra të dielën këtë vit. Viti i Ri Hënor për vitin 2023 shënon Vitin e Lepurit - një kafshë e butë dhe e dashur që nënkupton vitalitet, mendjemprehtësi, kujdes dhe fat të mirë në zodiakun kinez.

Jashtë Kinës, shumë njerëz festuan gjithashtu festivalin më të rëndësishëm kinez së bashku me komunitetet vendore kineze, duke shijuar kulturën kineze, duke forcuar miqësinë e tyre me të tjerët me prejardhje të ndryshme kulturore.

E kuqja shkëlqen

Një numër pikash referimi projektuan urimet e Festivalit të Pranverës në gjuhën kineze, por dhe  morën ngjyrën e  kuqe. Të shtunën, kolona e Nelsonit në sheshin Trafalgar të Londrës u ndriçua në Mandarin për t'i uruar njerëzve Vitin e Ri Kinez. Karakteri kinez "fu", që do të thotë fat i mirë, u projektua në Mole Antonelliana, ndërtesa më e njohur në Torino, Itali.

"Ne jemi shumë të kënaqur që i përcjellim urimet  tona të përzemërta të Vitit të Ri për të gjithë komunitetin kinez këtu në Shtetet e Bashkuara, në të gjithë botën dhe veçanërisht në Kinë," tha Toni Malkin, CEO, President dhe Kryetar i Empire State Realty Trust.

Përveç ndriçimit, disa atraksione të njohura dhe rrugët kryesore në Sidnej po shohin vepra arti në formë lepuri të dizajnuara nga ilustruesit vendas në festimin e Festivalit të Pranvesër. Midis mesit të janarit dhe mesit të shkurtit, një Chinatown në Yaowarat Road në Bangkok të Tajlandës u zbukurua me drita, duke shfaqur një tunel 45 metra të gjatë dhe fenerë të stileve të ndryshme.

Në një  atmosferë festive  u shfaq edhe qyteti verior italian i Milanos. Të shtunën, një animacion i Vitit të Ri Kinez u luajt në një ekran të madh në Piazza San Babila, një zonë e ngarkuar në qendër të qytetit. Përgjatë një rruge të zhurmshme të zbukuruar me fenerë të kuq dhe dragonj kinezë, shumë vendas erdhën për të përjetuar kulturën kineze dhe për të bërë foto.

Për të shënuar Vitin e Lepurit, Jungfrau, një rajon popullor skijimi në Zvicër, vendosi gjithashtu fenerë kinezë dhe ndriçues të bërë me porosi në terminalin e tij Grindelwald për të krijuar një atmosferë festive.

Festa të ndryshme

Ngjarje të ndryshme argëtuese dhe kulturore si koncerte dhe panaire ushqimore janë organizuar në Kamboxhia, Etiopi, Zelandën e Re, Spanjë, Shtetet e Bashkuara dhe të tjera. Për shumë vende, parada e dragoit, fishekzjarre dhe lëshimi i pullave të zodiakut janë bërë aktivitete simbolike gjatë Festivalit të Pranverës.

Këto ditë, Australia, Fixhi, Franca dhe Hungaria kanë nxjerrë pulla përkujtimore me elementë lepurin në bashkëpunim me artistë kinezë.

Më 14 janar, shërbimi postar francez La Poste mbajti një ceremoni në Paris për të nxjerrë në treg dy pulla me temë lepuri. Në këtë ngjarje, një francez që nuk e tregoi emrin e tij tha: "Kam mbledhur pulla për më shumë se 60 vjet. Çdo vit vija për pullat kushtuar Vitit të Ri Kinez".

Atraksione të shumta turistike organizuan festimet e Vitit të Ri Kinez, duke sjellë një atmosfere të gëzueshme për kulturën kineze dhe aziatike.

Në Disney California Adventure Park, një seri festimesh nisi të premten. Në të njëjtën ditë, Empire State Building zbuloi Ekspozitën e dritareve të Fifth Avenue, e cila përmban një instalacion imazhesh artistike dhe përfaqësime lepujsh.

Ndërsa Festivali i Pranverës sjell gëzim nostalgjik për kinezët jashtë shtetit, misionet diplomatike kineze, bizneset dhe institucionet kulturore me bazë jashtë shtetit kanë mbajtur pritje dhe gala për të kremtuar Vitin e Ri me kolegët e tyre vendas.

Për më tepër, ambasadat kineze anembanë globit kanë shpërndarë "Kitet e Festivalit të Pranverës", të cilat përmbajnë mallra tradicionale të Festivalit të Pranverës dhe specialitete lokale.Pasi mori pjesë në një festë në Ambasadën Kineze në Iran në fillim të këtij muaji, Wang Danyu, një mësues në Institutin Konfuci të Universitetit të Teheranit, tha: "Kjo ngjarje përcolli ngrohtësinë nga atdheu im."

Duke vlerësuar një veprimtari festive të bashkëorganizuar nga Misioni Kinez në Bashkimin Afrikan dhe Komisioni Ekonomik i OKB-së për Afrikën në kryeqytetin e Etiopisë, Addis Ababa, banori vendas Rakeb Million tha: "Ajo që më mahniti më shumë është ndjenja e tyre e bashkimit dhe afërsisë. Kinezët duken shumë bukur teksa festojnë vitin e ri së bashku."

Urime për Vitin e ri

Shumë kinezë jashtë shtetit i kanë shprehur urimet më të mira atdheut.

"Ne kinezët jashtë shtetit jemi të gatshëm të shërbejmë si një urë lidhëse midis atdheut dhe botës," tha për Xinhua Lu Gang, nënkryetar ekzekutiv i Dhomës Ruse të Tregtisë dhe Industrisë në Lindjen e Largët të Kinës. "Në emër të kinezëve në Lindjen e Largët Ruse, dëshiroj t'i uroj atdheut tonë të madh prosperitet dhe popullit tonë lumturi!"

"Ne jemi shumë krenarë për zhvillimin dhe përparimin e atdheut tonë," tha Deng Zhuting, president i Shoqatës Kineze në Londër. "Ne do të vazhdojmë të tregojmë mirë historinë e Kinës në skenën botërore dhe të promovojmë shkëmbime të qëndrueshme dhe miqësore Kinë-Britani e Madhe."

Liderë globalë gjithashtu kanë  shprehur urimet e tyre  për Vitin e Ri Kinez.

Në një mesazh video të publikuar të mërkurën, Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guterres tha: "Unë jam i kënaqur të dërgoj përshëndetjet e mia më të ngrohta ndërsa hyjmë në vitin e lepurit. Lepuri është një simbol i energjisë dhe shkathtësisë. Këto janë cilësi që na duhen pasi njerëzimi përballet me vështirësi dhe sprova ".

"Unë falënderoj Kinën për partneritetin e fortë me Kombet e Bashkuara dhe mbështetjen për bashkëpunimin ndërkombëtar. Duke punuar së bashku si një komunitet global, ne mund të përparojmë paqen, zhvillimin e qëndrueshëm dhe një botë më të mirë për të gjithë," tha ai.

“Në emër të qeverisë dhe popullit të Tanzanisë, u shpreh urimet e mia më të ngrohta të gjithë kinezëve ndërsa ju festoni Vitin e Ri Kinez”, shkroi presidentja e Tanzanisë, Samia Suluhu Hassan.

“Me kënaqësi të veçantë dhe ndjenja të sinqerta miqësie i bashkohem festimeve tuaja sot me rastin e gëzueshëm të Vitit të Ri Hënor Kinez, Vitit të Lepurit, një simbol i fatit të mirë, ambicies së madhe, të ardhmes së ndritur, pasurisë dhe prosperitetit, theksoi në mesazhin video presidenti qipriot, Nicos Anastasiades.

Lucie Milebou Aubusson, presidente e Senatit të Gabonit, tha: "Unë jam e nderuar t'i drejtohem popullit vëlla kinez si presidente e Senatit dhe në emër të dhomës së lartë të parlamentit dhe të dërgoj urimet tona të sinqerta për shëndet, lumturi dhe prosperitet." Ish-kryeministri japonez Yasuo Fukuda shprehu  urimin që të gjithë të mund "të kërcejnë lart e larg" në Vitin e Lepurit. "I uroj të gjithëve shëndet të mirë, paqe dhe prosperitet për Kinën, Japoninë, Azinë dhe botën në përgjithësi."